Zacznij gotować z dziećmi (w sposób roślinny)

Udostępnij:

Zdrowe nawyki na całe życie można budować w kuchni i pielęgnować przy stole. Dlatego z przykrością obserwuję, że Amerykanie nie wychodzą z kuchni, przez co coraz trudniej jest zdrowo się odżywiać i coraz trudniej jest edukować młodych ludzi o korzyściach płynących ze spożywania żywności, która pochodzi z ziemi, a nie z plastikowego opakowania.

A rodziny, które na co dzień jedzą poza domem, zamiast przygotowywać posiłki w domu, narażają swoje dzieci na ryzyko zwiększenia zawartości tkanki tłuszczowej i otyłości. Jedzenie poza domem - zwłaszcza w fast foodach - wiąże się z większą ilością kalorii, tłuszczów, tłuszczów nasyconych i słodzonych napojów bezalkoholowych, a także z mniejszą ilością owoców, warzyw i mleka.

Organizacje takie jak Dzień Żywności, który celebruje zrównoważoną, pożywną żywność dla wszystkich, zajmują stanowisko w tej sprawie, promując strategie, które pomogą zapoznać młode pokolenie z warzywami w taki sam sposób, w jaki zapoznaje się ono z gadżetami high-tech, takimi jak iPady czy iPhone'y. W tym roku, z okazji Dnia Żywności, ten wspaniały ruch koncentruje się szczególnie na działaniach mających na celu nauczenie dzieci gotowania. Zaangażowanie dzieci w pracę w kuchni to najlepszy sposób na nauczenie ich zdrowych nawyków żywieniowych, a włączanie ich w przygotowywanie posiłków to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na zapoznanie ich z nowymi potrawami i smakami. (Nie zapomnijcie robić zdjęć! To są chwile, które będziecie wspominać jeszcze długo po skończonym posiłku).

Wypróbuj jeden z poniższych 7 prostych sposobów na gotowanie z dziećmi (w sposób roślinny):

1. Włącz się do gotowania.
Jeśli obecnie każdy posiłek w tygodniu jesz w restauracji lub w barze, masz mnóstwo motywacji, by zacząć jeść więcej posiłków w domu. Zainwestuj w jedną dobrą rodzinną książkę kucharską i wybierz jeden wieczór w tygodniu na eksperymentowanie z nowym, ciekawym przepisem.

2. Wegetariańskie śniadanie. Śniadanie to jeden z najłatwiejszych posiłków do przygotowania w domu. Jest tak wiele pysznych produktów śniadaniowych, takich jak pełnoziarniste płatki zbożowe i pieczywo, owoce, a nawet warzywa. Twój maluch będzie zbyt zajęty jedzeniem pożywnych produktów pochodzenia roślinnego, takich jak owsianka z ciasta marchewkowego z żurawiną i jabłkami, by tęsknić za przetworzonymi ciastkami.

3. Odkrywaj. Z poznawania świata żywności roślinnej uczyń wydarzenie . Odwiedźcie lokalny targ lub dział z produktami rolnymi i zachęćcie dziecko do podziwiania kalejdoskopu kolorów, który przed wami roztacza się. Być może wkrótce zrozumie, że codzienne jedzenie tęczy owoców i warzyw to wielka frajda!

4. Wybierz się na rodzinne wakacje - prosto do swojej kuchni! Niektóre kultury wiedzą, jak prawidłowo przygotowywać posiłki zasilane roślinami! Ale kto powiedział, że aby cieszyć się etniczną kuchnią, trzeba wyjechać poza własną kuchnię? Weź przykład ze swojej ulubionej restauracji etnicznej, od indyjskiej po meksykańską, i spróbuj odtworzyć własną wersję w domu, np. warzywne stir-fry z tofu czy enchiladas z czarnej fasoli.

5. Eksperymentuj. Wyróbcie z dziećmi nawyk eksperymentowania z jednym nowym warzywem w każdym tygodniu. Może to być tak proste, jak upieczenie słodkich ziemniaków lub brukselki, albo tak odważne, jak zrobienie domowych frytek z bakłażana lub dodanie orzechów włoskich i buraków do zwykłej zielonej sałatki.

6. Zmień ulubioną potrawę rodziny. Twoje dzieci uwielbiają pizzę? Stwórz swoją własną, domową wersję! Dodaj sos pomidorowy, warzywa i ser na pełnoziarnistym cieście. A może tacos? Dzieci uwielbiają dania typu "stwórz własne". Wypełnij stół ulubionymi dodatkami, takimi jak ser, pomidory, awokado, sałata, fasola, cebula i tortille, i pozwól im stworzyć własne arcydzieło!

7. Weź lekcję od swoich dzieci. Panuje powszechne błędne przekonanie, że przygotowywanie domowych posiłków musi być pracochłonne i skomplikowane, ale wiele przepisów przyjaznych dzieciom jest tak prostych, jak to tylko możliwe! Pomyśl o pełnoziarnistych pitach z ogórkami i hummusem, makaronach, a nawet pełnoziarnistych naleśnikach (które dziecko nie uwielbia jeść śniadania na kolację?).

Zdjęcie główne: Dzieci Sharon w kuchni, Sharon Palmer, MSFS, RDN