Podkręć temperaturę powolnego gotowania dla zdrowia

Udostępnij:

Powolne gotowanie jest gorącym trendem niemal od zarania dziejów. Kiedy tylko ludzie potrafili gotować, przygotowywali swoje posiłki z roślin, ziół i dziczyzny na otwartym ogniu. Metoda powolnego gotowania nabrała rozpędu w dużej mierze dzięki wprowadzeniu na rynek w 1971 r. garnka Crock Pot. Trudno się nie zgodzić z tą metodą przyrządzania posiłków; wzmacnia ona smak, jest przyjazna dla portfela, wymaga minimum czasu i wysiłku, a nawet może wzbogacić wartości odżywcze.

Atuty przetworzone

Choć eksperci w dziedzinie zdrowia zwykle twierdzą, że "świeże jest najlepsze", najnowsze badania podważają ten staroświecki sposób myślenia, przedstawiając bardzo odkrywcze wnioski, które sugerują, że podgrzewanie produktów - np. w puszkach lub podczas gotowania - może zwiększyć biodostępność niektórych składników odżywczych. Szczególnie dania gotowane na wolnym ogniu często zawierają przetworzone produkty, które wydają się oferować dodatkowe korzyści odżywcze.

Gorące antyoksydanty
Pomidory w puszce, na przykład, będące głównym składnikiem wielu zup, gulaszów, zapiekanek i dań z makaronu, mogą oferować jeszcze więcej korzyści odżywczych niż ich świeże odpowiedniki. Kiedy pomidory są podgrzewane, silny przeciwutleniacz likopen, związany z ochroną serca, zapobieganiem nowotworom, a nawet poprawą nastroju, staje się bardziej dostępny dla organizmu. Dzieje się tak, ponieważ gotowanie rozbija ściany komórkowe pomidora, uwalniając więcej likopenu.

Podobnie przeciwutleniacze, które są najbardziej znane z ochrony cennych oczu przed chorobami, takie jak luteina występująca w kukurydzy i szpinaku, również reagują na ciepło podczas gotowania. Badania z 2003 roku, w których porównywano zawartość karotenoidów - głównie zeaksantyny i luteiny - w świeżej, puszkowanej i mrożonej kukurydzy, wykazały, że odmiany mrożone i puszkowane, z których obie były poddawane obróbce cieplnej, zawierały więcej luteiny niż wersja świeża.

Wydaje się, że rośliny strączkowe również lubią ciepło. Wykazano, że gotowanie orzeszków ziemnych zwiększa stężenie przeciwutleniaczy nawet czterokrotnie w przypadku orzeszków surowych i prażonych, które zwiększają swoje działanie przeciwutleniające, wykazując korzyści związane z wysoką temperaturą w ich skórce.

Korzyści wykraczające poza składniki odżywcze
Co więcej, korzyści płynące z powolnego gotowania wykraczają poza zwiększenie biodostępności składników odżywczych w żywności roślinnej. Gotowanie mięsa w cieczy na wolnym ogniu może zmniejszyć o 50% ilość związków niszczących komórki, znanych jako AGE(zaawansowane produkty końcowe glikacji), które powstają w mięsie, w porównaniu z gotowaniem na ruszcie lub grillu. Dlatego właśnie powolne gotowanie jest prawdopodobnie jednym z najbezpieczniejszych sposobów przyrządzania mięsa, ponieważ AGEwystępujące zwykle w zwęglonych i grillowanych mięsach zostały powiązane ze stanami zapalnymi, cukrzycą, chorobami serca i nowotworami.

Dlatego następnym razem, gdy zadasz sobie pytanie "co na obiad", podkręć temperaturę i gotuj swój posiłek na wolnym ogniu.

Zdjęcie: Francuska zupa warzywna z dzikiego ryżu, Sharon Palmer, MSFS, RDN