Zbuduj w swoim dziecku miłość do warzyw!

Udostępnij:

Pielęgnuj miłość dziecka do warzyw, ustawiając scenę dla zdrowych nawyków żywieniowych teraz, te wskazówki ekspertów poprowadzą Cię.

Jesteśmy gotowi na zmiany, które przyniesie ten rok. Po roku, który stanowił wyzwanie dla nas wszystkich, rodzice małych dzieci powinni być dumni - i naprawdę, naprawdę zmęczeni! - z tego, że wznieśli się ponad wiele przeszkód, aby zapewnić zdrowe, pełne miłości środowisko dla swoich rodzin. Więcej czasu spędzonego razem w domu dało nam wyjątkowe możliwości odkrywania i pielęgnowania zdrowszego stylu życia, w tym zdrowej diety, która jest szczególnie ważna dla rosnących niemowląt i małych dzieci. Podtrzymajmy ten impet i uczyńmy ten rok rokiem budowania miłości do warzyw w naszych domach! Badania pokazują, że zachęcanie do jedzenia warzyw u niemowląt i małych dzieci, wraz z rozwojem podniebienia i unikaniem dodawanego cukru, tworzy scenę dla nawyków żywieniowych, które wspierają wzrost i rozwój zdrowych maluchów, które mają większe szanse stać się zdrowymi nastolatkami i dorosłymi. Przygotujmy się!

Pierwsze posiłki dziecka powinny być bogate w kluczowe składniki odżywcze, takie jak marchewka i inne warzywa.

Veggie Verve

Warzywa dostarczają wielu ważnych mikroelementów, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju i wzrostu małych dzieci. Wiele chorób przewlekłych jest wynikiem, przynajmniej częściowo, złych wyborów żywieniowych. Dowody wskazują, że zwiększone spożycie warzyw może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku z tych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory. Duża ilość warzyw w diecie sprzyja również zdrowej masie ciała i może zmniejszyć ryzyko otyłości w późniejszym okresie życia.

Niestety, warzywa nie są spożywane w wystarczającym stopniu przez wiele dzieci. Badania pokazują, że jedno na trzy niemowlęta w wieku od 6 do 8 miesięcy i jedno na pięć niemowląt w wieku od 9 do 11 miesięcy nie spożywało warzyw ani owoców danego dnia. Małe dzieci częściej podjadają ziemniaki oraz słodkie i słone przekąski z dodatkiem soli i cukru, a także napoje słodzone cukrem, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem nadwagi lub otyłości. Tendencja ta utrzymuje się u starszych dzieci, co może prowadzić do niezdrowych nawyków w dorosłym życiu.

Dietetyczne Wytyczne dla Amerykanów promują zdrowie poprzez dietę i odżywianie. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Komitetu Doradczego ds. Wytycznych Dietetycznych, potrzeby żywieniowe małych dzieci w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat są najlepiej zaspokajane przez pokarmy zawierające kluczowe składniki odżywcze, takie jak warzywa. To pozostawia niewiele, jeśli w ogóle, miejsca dla żywności z cukrem dodanym. Zalecenia wskazują, że żadna ilość dodanego cukru nie jest w porządku dla rozwoju dziecka. Zaleca się również unikanie pokarmów i napojów z dodatkiem cukru przez pierwsze dwa lata życia.

Zacznij wcześniej

Tak ważne jest, aby wprowadzić warzywa do diety dziecka jak najwcześniej, podczas procesu odstawiania od piersi. Według badań, odstawienie od piersi jest kluczowym etapem rozwoju podniebienia, w którym kształtują się preferencje smakowe, dlatego najlepiej kształtować je tylko za pomocą naturalnych pokarmów, pozbawionych cukrów dodanych.

Pierwsze pokarmy dziecka odgrywają istotną rolę w promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Niemowlęta i dzieci w wieku od urodzenia do 24 miesięcy są najbardziej otwarte na nowe pokarmy. W rzeczywistości niemowlęta mają największą zdolność uczenia się lubienia nowych pokarmów, co sprawia, że jest to idealny czas na wprowadzenie pierwszych warzyw i wyrobienie nawyków, które mogą prowadzić do zdrowej diety przez całe życie. W przeciwieństwie do idei owoców jako pierwszego stałego pokarmu, badania wykazują, że rozpoczęcie podawania warzyw jest bardziej skuteczne w procesie akceptacji warzyw niż owoców.

Puree warzywne są idealnym pierwszym pokarmem dla dziecka. Badania wykazały, że wielokrotna ekspozycja na warzywa w pierwszym roku życia jest najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie spożycia i akceptacji warzyw u niemowląt. Zacznij od pojedynczych warzyw, takich jak marchewka czy zielona fasolka. Nadal delikatnie proponuj, ale nigdy nie zmuszaj do jedzenia, jeśli dziecko odmawia. Maluchom może zająć do dziesięciu prób, aby zaakceptować nowe pokarmy. Dlatego nie poddawaj się! Celem jest zapoznanie dziecka z nowymi smakami i konsystencjami, co prowadzi do akceptacji.

Miej pod ręką różne rodzaje warzyw - świeże, mrożone, z puszki, przekąski i posiłki.

Zaopatrzenie

Pierwszym krokiem do stworzenia sceny dla miłości do warzyw jest zaopatrzenie się w różnorodne warzywa. Zdecydowanie kupuj świeże, sezonowe warzywa. Wybieraj organiczne, kiedy tylko możesz. Rynek rolny i stoiska rolnicze to świetne źródła zaopatrzenia, jeśli są lokalne. Warzywa można przecierać dla najmłodszych podniebień, gotować do miękkości w razie potrzeby lub kroić na kawałki - a dla wygody można je łatwo zamrozić.

Warzywa mrożone, w puszkach i słoikach wydłużają czas przechowywania i zapewniają różnorodność przez cały rok. Pamiętaj, aby wybierać produkty bez dodatków, takich jak sól, cukier, dodatki i konserwanty. Produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci mogą być ratunkiem, ponieważ są gotowe do podania. Szukaj marek, które są całkowicie przejrzyste i używają tylko najwyższej jakości składników, które chcesz dla swojego malucha i niczego, czego nie chcesz.

Ręce do pracy!

Spiżarnia jest zaopatrzona, Twój maluch jest głodny, więc pozwól nam dostać trochę warzyw na stole i zbudować trochę miłości dzięki tym wskazówkom dla Twoich maluchów.

  • Zmieniaj. Podawaj każde warzywo na wiele różnych sposobów dostosowanych do wieku dziecka, aby dać mu możliwość spróbowania. Surowe nie było hitem? Następnym razem spróbuj gotowanych, pieczonych, ciepłych, zimnych, miękkich, chrupiących - a potem powtórz na surowo. Możesz również spróbować mieszać wegetariańskie puree z innymi pokarmami lub warzywami, które dziecko już lubi, a także dodawać je do pieczonych smakołyków, takich jak moje Jagodowe Mniam Mniam Mniam Mniam Mniam Mniam Mniam Mniam Mniam Mniam lub moje Superkid Mniam Mniam Mniam Mniam Mniam.
  • Zrób z tego zabawę. Na tym młodym etapie wszystko kręci się wokół zabawy i chichotów, więc dlaczego nie podczas posiłków? Warzywa są jaskrawo kolorowe, można je pokroić w różne kształty, od zapałek i kółek po księżyce i gwiazdki (foremki do wycinania ciasteczek są do tego świetne). Zaskocz swoje dziecko jeszcze bardziej, podając mu warzywka w kształcie uśmiechniętej buźki, pieska lub kwiatka. Dodaj do tego pyszny dip lub dwa, a przy stole odbędzie się przyjęcie!
  • Pozwól im wybierać. Nawet jeśli dziecko jest bardzo małe, zaangażuj je w zakupy warzyw lub ich uprawę, jeśli masz dostęp do ogrodu lub farmy. Nazwij warzywo, porozmawiaj o jego kształcie, kolorze, smaku, pozwól mu go dotknąć lub potrzymać, a następnie zapytaj, czy powinieneś przynieść je do domu, aby spróbować. W domu wprowadź maluchy do kuchni, aby obserwowały, jak przygotowujesz posiłki. Daj im wybór między marchewką a kabaczkiem i pochwal je za tak pyszny wybór.
  • Przyłącz się. Jednym z najbardziej wpływowych sposobów na rozbudzenie w dziecku miłości do warzyw, czy jakiegokolwiek innego jedzenia, jest modelowanie go. Nawet jeśli nie dzielisz jeszcze każdego posiłku z dzieckiem, włącz je do stołu, gdy rodzina spożywa warzywa. Maluchy zdecydowanie mogą zacząć jeść niektóre z pokarmów, które spożywa rodzina. Zrób wielkie halo z tego butternut squasha, gdy wszyscy razem będziecie się nim delektować i zobacz, co się stanie. Jeśli tym razem nie ma miłości, zaufaj procesowi.